Kemisikkerhed på IFA varetages af Jesper Olsen og Mette Sand Kalaee. Vi kan træffes på kemisikkerhed@phys.au.dk eller ved fremmøde tirsdage og torsdage fra 9:00 til 12:00 (bygn. 1522-332).
Ved akutte hændelser kan vi træffes på telefon 2338 2136 eller 9352 2316.
Hvert laboratorie, som arbejder med kemi, skal have en ansvarlig. På informationskiltene ved indgangen til lokalet finder du information om, hvem den ansvarlige er.
Den laboratorieansvarlige har ansvar for
Det er kemisikkerhedsudvalgets opgave at rådgive og godkende, at ovenstående overholdes.
AU har fået en ny grøn laboratorieguide, som indeholder konkrete forslag til en række CO2-reducerende tiltag i AU’s laboratorier. Jeg vil opfordre til, at I sætter jer ind i guidens anbefalinger og vurderer, om og hvordan der er potentiale for at understøtte en grønnere hverdag i jeres laboratorier.
Guiden er inddelt i fire forskellige temaer: Energi, kemikalier, gasser og affald og kan læses på m.au.dk/grønguidelab
Den grønne laboratorieguide er udarbejdet af en bredt sammensat arbejdsgruppe med bl.a. laboranter, driftsfolk og arbejdsmiljørepræsentanter som et led i Aarhus Universitets Klimahandleplan i 2022. Siden foråret har arbejdsgruppen indsamlet input, afprøvet antagelser og nedskrevet anbefalinger til, hvordan vi med nogle enkle greb kan gøre AU’s laboratorier endnu mere klimavenlige.
Laboratorieguiden er behandlet og godkendt af fakultetsledelserne på Natural Sciences, Technical Sciences og Health.
Hvis I har konkrete spørgsmål til guidens anbefalinger, er I velkommen til at tage fat i Morten Dam Rasmussen, som er arbejdsmiljøleder og formand i arbejdsgruppen for CO2-reduktion i laboratorier på AU.
Vi rådgiver og hjælper gerne med at implementere sikkerhedsprocedurer for nye eller allerede anvendte kemikalier. Kontakt os, hvis der er behov for hjælp, råd eller vejledning.
Vi oplever, at det mange gange er mere tidskrævende, end man måske umiddelbart tror, at igangsætte nye procedurer. Derfor opfordrer vi til, at man kontakter os i god tid, gerne 3-4 uger inden man skal i gang.
Sådan gør du i praksis:
Kemikalieindkøb – sæt dig ind i faren før du køber
Ved indkøb af kemikalier er det et krav, at man sætter sig ind i de farer der kan være forbundet med kemikaliet, brugen af kemikaliet, efterfølgende opbevaring samt bortskaffelse inden kemikaliet indkøbes.
Alle kemikalier er mærkede med CLP-piktogrammer, som angiver faren ved kemikaliet. Hvert piktogram er yderligere forklaret med fare sætninger, der angiver specifik information om kemikaliets farlighed.
Skærpet opmærksomhed
Man bør have en skærpet opmærksomhed på ”Alvorlig sundhedsfare”, ”Brandnærende”, ”Eksplosionsfare”, ”Brandfarlig” og ”Akut toksicitet”.
Vær opmærksom på, at der kan være særlige regler for brugen, opbevaring og bortskaffelse.
Yderligere skal man være opmærksom på eventuelle farer ved at bruge kemikaliet sammen med andre stoffer. Information om dette findes typisk i kemikaliets sikkerhedsdatablad (SDS), under pkt. 10 Stabilitet og reaktivitet.
Er du i tvivl så spørg sikkerhedsorganisationen: kemisikkerhed@phys.au.dk
Håndtering og mærkning af farlige kemikalier
Alle farlige kemikalier, blandinger og materialer, der indkøbes, skal være korrekt mærket med CLP-faremærkning. Det samme gælder for fortyndinger og blandinger, der fremstilles i laboratoriet eller på værkstedet – disse skal også være korrekt mærket.
CLP – Classification, Labelling and Packaging
CLP er en forordning defineret i EU-forordning nr. 1272 fra 2008. Denne forordning har harmoniseret de tidligere EU-regler med de globale GHS-regler (Globally Harmonized System of Classification and Labelling).
GHS-systemet gør det nemt og forståeligt for transportører og brugere verden over at vide, hvilke forholdsregler der skal tages, når de håndterer farlige stoffer.
CLP-mærkning
CLP-mærkning ser således ud:
De enkelte piktogrammer i CLP-mærkningen har hver deres betydning. Det er derfor vigtigt som bruger at kende disse.
Du kan finde mere information om piktogrammerne via dette link:
https://www.ecoonline.com/da/blog/faremaerkning-og-farepiktogrammer
En poster med piktogrammer og forklaringer kan hentes her:
Tjek altid sikkerhedsdatabladet
Ud over korrekt mærkning af kemikalierne er det vigtigt altid at tjekke, at kemikaliet er mærket i overensstemmelse med det tilhørende sikkerhedsdatablad.
Håndtering af gammel kemikaliemærkning
Hvis du som bruger finder farlige kemikalier mærket med gamle, orange farvede faremærker som disse:
...betyder det, at kemikaliet ikke er korrekt mærket og ikke overholder de gældende regler. I sådanne tilfælde skal du kontakte den laboratorieansvarlige, som vurderer, om kemikaliet skal bortskaffes eller erstattes med en ny indkøbt version.
Vurdering af kemikaliets fortsatte brug
Følgende forhold skal vurderes, før det besluttes at beholde et kemikalie:
Kontakt eventuelt Kemisikkerhedsgruppen for yderligere vejledning om bortskaffelse.
Bemærk ved plastemballage:
Plastemballage har begrænset holdbarhed og anbefales typisk ikke brugt efter 5 år fra produktionsdatoen. Kemikalier, der skal beholdes, men som er opbevaret i ældre plastemballage, skal omhældes i en ny og egnet beholder.
Hvis kemikaliet skal beholdes:
Sørg for korrekt CLP-mærkning.
Indhent et opdateret sikkerhedsdatablad og registrér det.
Der skal vurderes ud fra sikkerhedsdatabladet om de nødvendige sikkerhedsforanstaltninger for opbevaring og håndtering af kemikalier kan overholdes.
Har du behov for hjælp eller yderligere vejledning, kan du kontakte Kemisikkerhedsgruppen.
Der er skrappe krav til bortskaffelsen af kemikalier, både med hensyn til transport og ikke mindst emballering og mærkning. Det er derfor meget vigtigt, at du kontakter os, inden du går i gang med bortskafning af kemikalier. Vi vil nemlig gerne sikre os, at emballering og mærkning er korrekt fra starten, da det mindsker vores arbejde, og sikrer at alt er gjort som loven foreskriver. Så har du kemikalieaffald, så kontakt os, og vi vil forsyne dig med mærker og korrekt emballage.
Bortskaffelse af renestoffer eller materialer i originale beholdere.
Hvis I har kemiske stoffer eller materialer der ikke længere bruges eller er blevet for gamle skal disse kasseres efter de gældende regler og lovgivning, kontakt da venligst Kemisikkerhedsgruppen for at aftale nærmere.
Emballage
Alt kemiaffald skal bortskaffes i egnede beholdere. På AU har vi særlige regler for emballager og bruger derfor kun emballager som Kemisikkerhedsgruppen udleverer.
Du kan ved at henvende dig til Kemisikkerhedsgruppen få udleveret emballage til bortskaffelse eller få oplyst hvor disse findes, så de kan afhentes der. Ved specielle behov for emballager kan Kemisikkerhedsgruppen være behjælpelige med at finde egnede beholdere.
Vær meget opmærksom på at alle emballage beholdere kun må fyldes op til 90% af deres kapacitet. Dette gælder uanset hvilken type beholder. For beholdere på 5L og der under må indholdet i beholderen max veje 5 kg.
For alle emballager der anvendes til bortskaffelse af kemiaffald gælder det at emballagen ikke må være mere end 5 år gamle. Derfor kan det ikke anbefales at opbevare beholdere med kemiaffald i mere end 1 år. Er beholderen ikke fyldt efter 1 år anbefales det at beholderen med kemiaffald sendes til bortskaffelse.
Mærkning
Alle beholdere med kemiaffald skal mærkes med en kemi affaldsetiket. Etiketten skal udfyldes og sættes på beholderen. Anvend en permanent marker til udfyldelse af etiketten.
Det er vigtigt at alle oplysninger på affaldsetiketten udfyldes så Kemisikkerhedsgruppen har mulighed for at henvende sig ved evt. spørgsmål til affaldet.
Er man i tvivl om hvordan etiketten skal udfyldes er man meget velkommen til at kontakte Kemisikkerhedsgruppen.
Kemiaffaldsetiketter udleveres af Kemisikkerhedsgruppen.
Opbevaring af beholdere med kemiaffald
Beholdere indeholdende kemiaffald skal indtil bortskaffelse opbevares forsvarligt efter de angivne regler for sikkerhedsdatabladet og Proces APV, ved tvivl så kontakt Kemisikkerhedsgruppen.
Hvis beholderen med kemiaffald ikke opbevares forsvarligt skal Kemisikkerhedsgruppen kontaktes med henblik på at finde en brugbar løsning.
Bortskaffelse af kemiaffald
Når beholdere med kemiaffald skal bortskaffes afleveres sikres det at:
|
---|
For at sikre et godt, sikkert og sundt arbejdsmiljø på laboratoriet, er det i mange tilfælde påkrævet, at der anvendes værnemidler, når der arbejdes i laboratoriet.
Værnemidlerne er med til at øge sikkerheden for brugerne og andre tilstedeværende i lokalet.
Det er vigtigt at påpege, at alle brugere af kemilaboratorierne er forpligtet til at anvende værnemidler, når det er påkrævet i sikkerhedsdatabladet og Proces APV’en.
Man skal, som bruger af værnemidler, have modtaget instruktion i brugen af disse samt være opmærksom på eventuelle fejl eller mangler ved værnemidlerne.
På kemilaboratorierne anvendes der flere forskellige typer af værnemidler. De gængse værnemidler der anvendes kan nævnes: Kittel, stinkskabe og punktudsug, sikkerhedsbriller og handsker.
I enkelte tilfælde kan det være nødvendigt at skulle anvende andre og mere specielle værnemidler, i så fald skal dette godkendes af kemisikkerhedsgruppen.
HANDSKER: herunder Nitril-handske og Barrier-handske
Kort gennemgang af regler for arbejdet med stoffer og materialer
Opbevaring af laboratoriekemikalier
Handsker – En vejledning om brugen af handsker
AT-vejledning ”Arbejde med stoffer og materialer”
BFA Industri - Arbejdsmiljø i Industrien her kan hentes vejledninger som f.eks. Eksem og hudallergi samt Nanomaterialer
ECHA – European Chemicals Agency, Information om kemikalier registeret i EU